Izdelava diplomske naloge,izdelava magistrske naloge,pisanje Seznam forumov Izdelava diplomske naloge,izdelava magistrske naloge,pisanje
Izdelava diplomske naloge,izdelava magistrske naloge,pisanje diplomske naloge,pisanje magistrske naloge,pomoč pri oblikovanju diplomske naloge,pomoč pri oblikovanju magistrske naloge,seminarska naloga,izdelava seminarske naloge
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Navodila za študente - diplomsko seminarska naloga
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Izdelava diplomske naloge,izdelava magistrske naloge,pisanje Seznam forumov -> Izdelava magistrske naloge
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mojstudij
Administrator foruma


Pridružen/-a: 07.10. 2009, 09:14
Prispevkov: 809

PrispevekObjavljeno: 24 Feb 2011 07:15    Naslov sporočila: Navodila za študente - diplomsko seminarska naloga Odgovori s citatom

Zaključek študija
Navodila za študente - diplomsko seminarska naloga


Navodila veljajo za zaključna dela študentov na »starih« (nebolonjskih) enopredmetnih in dvopredmetnih univerzitetnih študijskih programih. S temi Navodili se urejajo postopki za diplomsko seminarsko nalogo, diplomsko delo, skupno diplomsko delo na dvopredmetnih študijskih programih in dve diplomski deli na dvopredmetnih študijskih programih.

Diplomsko seminarska naloga

Študenti dvopredmetnih študijskih programov opravljajo diplomsko seminarsko nalogo na eni in diplomsko delo na drugi študijski smeri. Diplomska seminarska naloga je z vsebinskega vidika ekvivalentna diplomskemu delu, je pa njen obseg praviloma manjši.
Postopek prijave diplomsko seminarske naloge

Študent diplomsko seminarsko nalogo, po dogovoru z mentorjem, prijavi na obrazcu Prijava teme diplomske seminarske naloge. Študent odda izpolnjen obrazec s podpisanim soglasjem mentorja in predstojnika oddelka v referat za študentske zadeve. Obrazcu priloži dispozicijo.
Evidentiranje diplomsko seminarske naloge

Študent odda mentorju diplomsko seminarsko nalogo v treh, s spiralo vezanih, izvodih. Študent zagovarja diplomsko seminarsko nalogo, ko mentor presodi ustreznost diplomske seminarske naloge. Pozitivno ocenjen zagovor diplomske seminarske naloge mentor potrdi z zapisnikom o zagovoru diplomske seminarske naloge, ki se nahaja na obrazcu Prijava teme diplomske seminarske naloge in z vpisom v indeks.
Zagovor diplomsko seminarske naloge

Študent lahko prijavi in zagovarja diplomsko seminarsko nalogo, ko še nima opravljenih vseh, s študijskim programom določenih obveznosti, vendar ne prej kot v zadnjem semestru študija.
Skupna oblika diplomskega dela

Diplomska dela in diplomske seminarske naloge zagovarjane na Fakulteti za naravoslovje in matematiko imajo skupni zunanji izgled formata A4; diplomska dela so trdo vezana, diplomska seminarska naloga pa spiralno vezana in imajo identično ključno informacijo:

* Platnica s hrbtom diplomsko delo
* Platnica s hrbtom diplomsko seminarska naloga
* Notranja naslovna stran
* Izjava o avtorstvu
* Izvleček in ključne besede (v slovenskem in angleškem jeziku)



Vir: Navodila o postopkih prijave, izdelave, in zagovora diplomskega dela na dodiplomskih študijskih programih Fakultete za naravoslovje in matematiko UM



vrh

študij tehnike...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 23 Mar 2015 09:22    Naslov sporočila: MojSTUDIJ.com-Pomoč pri pisanju in oblikovanje diplome Odgovori s citatom

Oštevilčenje
Strani morajo biti oštevilčene zaporedno od prve do zadnje strani (spodaj na sredini).
• Na prvi (notranji) naslovni strani oštevilčenje ni izpisano.
• Povzetek je oštevilčen z malo rimsko številko ii, abstract (povzetek v tujem jeziku) z malo rimsko številko iii in kazalo z malo rimsko številko iv, v...
• Drugi del diplomskega dela (od uvoda do konca) se oštevilči z arabskimi številkami (1, 2, 3,…. kar pomeni, da je prva stran uvoda označena s številko 1).

Obseg besedila
a) Diplomsko delo
Praviloma diplomsko delo obsega od 70.000 - 110.000 znakov (to je 45 do 60 strani besedila), morebitne priloge se ne vštevajo v navedeni obseg diplomskega dela.
b) Magistrsko delo
Praviloma je obseg magistrskega dela od 150.000 – 200.000 znakov (to je 90 do 120 strani besedila), morebitne priloge se ne vštevajo v navedeni obseg magistrskega dela.
c) Doktorsko delo
Praviloma je doktorska disertacija dolga od 250.000 – 350.000 znakov (to je od 150 do 210 strani besedila), morebitne priloge se ne vštevajo v navedeni obseg doktorskega dela.

2 STRUKTURA ZAKLJUČNIH NALOG

Zaključna naloga ima svojo strukturo ali kompozicijo, ki je podana v delovnih tezah. Struktura pomeni sestavo, vsebinsko razporeditev in povezanost vseh delov zaključnih nalog. Struktura zaključnih nalog zajema vse sestavine oz. prvine zaključne naloge:

2.1 POVZETEK

Povzetek obsega pregled oz. jasno vsebino celotnega dela. Namenjen je javnosti kot informacija o zaključni nalogi in omogoči bralcu, da hitro spozna bistvene značilnosti dela. Povzetek se piše v materinem jeziku in v enem od svetovnih jezikov. Ob koncu povzetka in abstracta se navedejo ključne besede oz. key words. Skupaj s ključnimi besedami obsega od 15 do 20 vrstic.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 24 Mar 2015 09:50    Naslov sporočila: Pomoč pri pisanju diplome,diplomske naloge,magistrske naloge Odgovori s citatom

2.2 KAZALO (VSEBINA)

Vsebina dela je osnovni načrt dela, ki omogoča bralcu, da lahko hitro najde potrebne informacije v delu. Vsebina predstavlja v bistvu številčni in tekstualni pregled delov in poddelov oz. zaključne naloge, s pomočjo katerih se lahko hitro najdejo strani, kjer so ti deli in poddeli napisani.

2.3 UVOD

Obvezna sestavina dela je uvod. Uvod je začetni in pristopni del, ki predstavlja zaključno nalogo in tudi lik avtorja. Z uvodom avtor uvede bralca v področje obravnavane tematike, spoznava ga s problemom in predmetom raziskovanja, postavljenimi hipotezami, namenom in cilji raziskovanja, oceno že opravljenih raziskav, znanstvenimi metodami in s strukturo oz. kompozicijo zaključne naloge. Vsebuje konkretizirane navedbe, ki jih je študent navedel v obrazložitvi in delovnih hipotezah ob prijavi teme s tem, da je v obrazložitvi ob prijavi uporabljal prihodnji čas, ob končnem oblikovanju uvoda pa uporablja pretekli čas. Uvod vsebuje praviloma naslednje sestavine:

a) Uvod diplomskega dela:
• Opredelitev teme naloge.
• Namen in cilje naloge.
• Raziskovalno vprašanje in/ali hipotezo(e)
• Oceno dosedanjih raziskovanj
• Metode dela.
• Strnjeni opis po predvidenih poglavjih.
Običajen obseg uvoda je 5% celotnega obsega dela.

b) Uvod magistrskega dela:
• Problem in predmet raziskovanja s postavljenimi hipotezami.
• Namen in cilje raziskovanja.
• Raziskovalno vprašanje in/ali hipotezo(e)
• Oceno dotlej opravljenih raziskav.
• Metodo raziskovanja.
• Strnjeni opis po predvidenih poglavjih.
Običajen obseg uvoda je 5% celotnega obsega besedila.

Uvod doktorskega dela: glej točko b
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 25 Mar 2015 09:11    Naslov sporočila: Pomoč pri pisanju diplome,diplomske naloge,magistrske naloge Odgovori s citatom

2.4 VSEBINSKI DEL BESEDILA

2.4.1 Vsebina diplomskega dela

Vsebinski del besedila diplomskega dela praviloma obsega zgodovinsko - teoretični del, analitično - eksperimentalni del in zaključni ali perspektivni del.

Navedeni deli vsebinskega besedila diplomskega dela pomenijo vsebinske sklope, ki imajo lahko več delov in poddelov s svojimi značilnimi naslovi. Primerno je, da je celotna tematika diplomskega dela obdelana v do pet medsebojno povezanih delov (poglavij), ki se lahko členijo naprej v do tri podpoglavja. Poglavja in podpoglavja diplomskega dela se označujejo po decimalnem sistemu ali sistemu decimalne klasifikacije, največ do štiri decimalne enote. Vse decimalne enote s pripadajočimi naslovi se vpisujejo v vsebino diplomskega dela (decimalni sistem je 1, 10, 100 itn, sistem decimalne klasifikacije je 1, 1.1, 1.1.1, 2. 2.1, 2.1.1 itd.).

Zgodovinsko - teoretični deli je namenjen prikazu razvoja obravnavane teme in prikazu dosedanjih teoretičnih spoznanj v zvezi z njo.

Analitično – eksperimentalni del diplomskega dela je njegov najpomembnejši del. V njem študent dokazuje svoje znanje, izkušnje, kritičnost in ustvarjalnost. Logično mora povezovati relevantna spoznanja, dejstva, dokaze in misli pri opredeljevanju teme diplomskega dela in izvajanju zaključkov. Pri tem mora biti samostojen, objektiven pri presojanju in dajanju relevantnih ocen in predlogov, svojo samostojnost in odgovornost potrjuje z argumenti in utemeljenimi dokazi. V tem delu študent citira tuja stališča, spoznanja in formulacije oziroma navaja uporabljeno literaturo v sklicevalnih zapisih.

V zaključnem ali perspektivnem delu diplomskega dela študent jasno, sistematično, sistemsko in strnjeno predstavi relevantna spoznanja, informacije, stališča, ugotovljena dejstva, ki so obdelana in obširno obrazložena v analitično-eksperimentalnem delu diplomskega dela. V tem delu se ne navajajo citati in opombe pod črto. V tem delu tudi ne označujemo z enotami decimalnega sistema, temveč jih formuliramo kronološko po strukturi diplomskega dela v odstavkih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 26 Mar 2015 09:17    Naslov sporočila: MojSTUDIJ.com-Pomoč pri pisanju in oblikovanje diplome Odgovori s citatom

Seznam uporabljene literature in virov
Ob koncu diplomskega dela je treba navesti vso uporabljeno literaturo in vire. Literatura mora biti navedena po abecedi avtorjev citiranih del ter oštevilčena z zaporedno številko. Viri morajo biti navedeni ločeno po skupinah. Spisek mora obsegati najmanj 10 enot.

Seznam slik in tabel (po potrebi na koncu Kazala)
Tabele, grafikone, skice, sheme, karte, zemljevide in druge ilustracije, ki so vključene v tekst diplomskega dela, se prikažejo kronološko, posebej za vsako vrsto ilustracij.
Seznam uporabljenih kratic in okrajšav (po potrebi). Kratice in njihovi prevodi se podajo v posebnem pregledu.

Seznam slovenskih prevodov tujih izrazov (po potrebi na koncu Kazala)

Priloge (če obstajajo)
Anketni listi, analizne tabele, uporabljeni dokumenti in podobno se prikažejo kronološko v popisu prilog na koncu naloge.

Izjava o avtorstvu in navedba lektorja (pred povzetkoma)
V izjavi kandidat navede sledeče:

S podpisom zagotavljam, da:
• je predloženo zaključno delo izključno rezultat mojega lastnega raziskovalnega dela;
• je delo popravljeno v skladu s pripombami mentorja in članov komisije;
• sem poskrbel/-a, da so dela in mnenja drugih avtorjev, ki jih uporabljam v predloženem delu, navedena oz. citirana v skladu s fakultetnimi navodili;
• se zavedam, da je plagiatorstvo – predstavljanje tujih del, bodisi v obliki citata bodisi v obliki dobesednega parafraziranja bodisi v grafični obliki, s katerim so tuje misli oz. ideje predstavljene kot moje lastne – kaznivo po zakonu (Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) - Uradni list RS, št. 21/1995, 9/2001, 30/2001 - ZCUKPIL, 43/2004, 17/2006, 114/2006 - ZUE, 139/2006, 68/2008);
• je elektronska oblika identična s tiskano obliko predloženega dela ter soglašam z objavo dela na fakultetnih straneh;
• da je delo lektoriral/-a_____________________________;
• študent levo pod izjavo napiše kraj in datum, desno pa ime in priimek ter podčrtaj, in se pod izjavo ročno podpiše.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 27 Mar 2015 09:02    Naslov sporočila: MojSTUDIJ.com-Pomoč pri pisanju in oblikovanje diplome Odgovori s citatom

2.4.2 Vsebina magistrskega dela

Končni tekst magistrskega dela študent obdela v treh delih oz. sklopih, in sicer:
• zgodovinsko-teoretični, retrospektivni ali eksplikativni del,
• analitično-eksperimentalni del,
• zaključni ali perspektivni del.

Zgoraj omenjeni trije temeljni deli magistrskega dela ne pomenijo, da ima magistrsko delo le tri dele in tri naslove teh delov. Ti deli pomenijo le vsebinske sklope oz. skupine, ki imajo več delov in poddelov s svojimi značilnimi naslovi. To še zlasti velja za analitično-eksperimentalni del, ki je najobsežnejši, kjer se rešuje raziskovalni problem in predmet raziskovanja ter dokazujejo postavljene hipoteze. Primerno je, da je celotna tematika magistrskega dela obdelana v do devet medsebojno povezanih delov, poleg uvoda in zaključka.
Deli in poddeli magistrskega dela se označujejo po decimalnem sistemu ali sistemu decimalne klasifikacije, največ do štiri decimalne enote. Vse decimalne enote s pripadajočimi naslovi se vpisujejo v vsebino magistrskega dela (decimalni sistem je 1, 10, 100 itd., sistem decimalne klasifikacije je 1, 1.1, 1.1.1, 2. 2.1, 2.1.1 itd.).

Osrednji del magistrskega dela je njegov najpomembnejši del. V njem študent dokazuje svoje znanje, sposobnosti, izkušnje, kritičnost, ustvarjalnost, raziskovalno izkušenost in motiviranost. Logično mora povezovati relevantna spoznanja, dejstva, dokaze in misli pri opredeljevanju raziskovalnega problema in izvajanju zaključkov. Pri tem mora biti samostojen, objektiven pri presojanju in dajanju relevantnih ocen in predlogov, svojo samostojnost in odgovornost potrjuje z argumenti in utemeljenimi dokazi. V osrednjem delu študent citira tuja stališča, spoznanja in formulacije oziroma navaja uporabljeno literaturo v sklicevalnih zapisih.

V zaključnem delu magistrskega dela morajo biti vključeni:
• Doseženi rezultati in cilji raziskave.
• Preveritev hipotez ali odgovor na raziskovalno vprašanje.
• Prispevek rezultatov raziskave k znanosti oz. stroki.
• Uporabnost rezultatov raziskave.

V zaključnem ali perspektivnem delu magistrskega dela študent jasno, sistematično, sistemsko in strnjeno predstavi relevantna spoznanja, informacije, stališča, ugotovljena dejstva, ki so obdelana in obširno obrazložena v analitično-eksperimentalnem delu magistrskega dela in kjer je dokazana ali ovržena postavljena hipoteza. V tem delu se ne navajajo citati in opombe pod
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 29 Mar 2015 14:55    Naslov sporočila: Pomoč pri pisanju diplome,diplomske naloge,magistrske naloge Odgovori s citatom

črto. V tem delu tudi ne označujemo z enotami decimalnega sistema, temveč jih formuliramo kronološko po strukturi magistrskega dela v odstavkih.

Seznam uporabljene literature in virov
Ob koncu magistrskega dela je treba dati prikaz vse uporabljene literature in virov, po skupinah in po abecedi avtorjev citiranih del ter oštevilčeno z zaporedno številko. Spisek mora obsegati najmanj 50 enot, od katerih mora biti najmanj 1/5 tujih virov.

Seznam slik in tabel (po potrebi na koncu Kazala)
Tabele, grafikone, skice, sheme, karte, zemljevide in druge ilustracije, ki so vključene v tekst magistrskega dela, se prikažejo kronološko, posebej za vsako vrsto ilustracij.
Seznam uporabljenih kratic in okrajšav (po potrebi). Kratice in njihovi prevodi se podajo v posebnem pregledu.

Seznam slovenskih prevodov tujih izrazov (po potrebi na koncu Kazala)

Priloge (če obstajajo)
Anketni listi, analizne tabele, uporabljeni dokumenti in podobno se prikažejo kronološko v popisu prilog na koncu naloge.

Izjava o avtorstvu in navedba lektorja (pred povzetkoma)
V izjavi kandidat navede sledeče:

S podpisom zagotavljam, da:
• je predloženo zaključno delo izključno rezultat mojega lastnega raziskovalnega dela;
• je delo popravljeno v skladu s pripombami mentorja in članov komisije.
• sem poskrbel/-a, da so dela in mnenja drugih avtorjev, ki jih uporabljam v predloženem delu, navedena oz. citirana v skladu s fakultetnimi navodili;
• se zavedam, da je plagiatorstvo – predstavljanje tujih del, bodisi v obliki citata bodisi v obliki dobesednega parafraziranja bodisi v grafični obliki, s katerim so tuje misli oz. ideje predstavljene kot moje lastne – kaznivo po zakonu (Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) - Uradni list RS, št. 21/1995, 9/2001, 30/2001 - ZCUKPIL, 43/2004, 17/2006, 114/2006 - ZUE, 139/2006, 68/2008);
• je elektronska oblika identična s tiskano obliko predloženega dela ter soglašam z objavo dela na fakultetnih straneh;
• da je delo lektoriral/-a_____________________________;
Citiram:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 30 Mar 2015 12:09    Naslov sporočila: Pomoč pri pisanju diplome,diplomske naloge,magistrske naloge Odgovori s citatom

• študent levo pod izjavo napiše kraj in datum, desno pa ime in priimek ter podčrtaj, in se pod izjavo ročno podpiše.


2.4.3 Vsebina doktorskega dela

Glej točko 2.4.2.

3 DOKUMENTACIJSKA PODLAGA ROKOPISA ZAKLJUČNE NALOGE

Dokumentacijska podlaga rokopisa zaključne naloge je citiranje literature in virov, opombe pod črto in ilustracije.
Slovarček izrazov po SSKJ:
- citát : dobesedna navedba tujega besedila;
- referénca: v knjigi, članku točno navedeni podatki o kakem drugem besedilu, ki se omenja, na katero se sklicuje;
- opómba: krajše pojasnilo k tekstu.

3.1 CITIRANJE

Pri pisanju je treba strogo ločiti avtorjev tekst od tujega teksta, tujih spoznanj, misli, idej, podatkov, ilustracij idr. Pisec lahko prevzame definicije pojmov, znanstvena dejstva, ideje, podatke, informacije, ilustracije idr., vendar mora vedno na jasen in običajen način navesti, čigavo je in od kod je vse to povzel. To doseže s citiranjem. S citiranjem se razume pisno ali ustno navajanje od besede do besede tujih delov teksta ali besed, ki se lahko preverijo.
Namen citiranja je večstranski. S citiranjem študent ilustrira nek problem, ki mu služi kot dokaz, s katerim argumentira lastno misel s tem, ko se sklicuje na določeno avtoriteto.
Študent pogosto uporablja citate zaradi nasprotovanja mislim drugega avtorja, da bi tako bili njegovi protiargumenti bolj prepričljivi.
Če v citatu znotraj neke navedbe izpusti določene besede ali dele teksta, to označi s tremi pikami. To so t. i. iztrgani citati, pri katerih je treba posebej paziti, da se s tem ne spremeni smisel avtorjevih misli.
Če je citat napisan v ležečih črkah ali poudarjeno, ga študent mora v takšnih črkah tudi citirati. V primeru, da avtor želi poudariti citat in ga napiše poudarjeno ali v ležečih črkah, mora to v opombi pod črto navesti (npr. podčrtal avtor).
V strokovnih delih, ki so namenjena predvsem tujini in če je citat odločilnega pomena, avtor lahko citate navede v jeziku, v katerem so napisani. Citat v tujem jeziku mora prevesti in prevod
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 31 Mar 2015 09:42    Naslov sporočila: Tehnična navodila za pisanje magistrske naloge Ekonomska fak Odgovori s citatom

navesti v opombi pod črto. Pri citiranju mora avtor upoštevati obseg tujega teksta glede na rezultate lastnih raziskovanj in lastnih spoznanj. Citati morajo biti skladno vključeni v tekst in povezani s temo diplomskega dela.
Dobesedno prevzemanje tujih delov teksta mora avtor dati v narekovaje in ob koncu prevzetega teksta navesti tuje delo na običajen način. Če študent daljši tekst interpretira z lastnimi besedami in na svoj način (parafrazira), mora navesti vir, iz katerega je prevzel parafrazirani tekst. Nenavajanje tujih avtorjev in njihovih del se smatra kot plagiat (intelektualna kraja).

Obstaja več načinov oz. sistemov citiranja. Uporabljata se predvsem dva glavna načina oz. sistema pisanja sklicnih opomb:
• evropski način (citiranje pod črto)
• ameriški oz. harvardski način (citiranje na koncu stavka v okroglem oklepaju)

Priporoča se evropski način citiranja oz. način citiranja po priporočilu mentorja.


3.2 REFERENCE IN OPOMBE

Reference in opombe se navajajo pod črto, velikost črk je 10 točk, pokončno. Mesto v besedilu, na katero se nanaša opomba, in opomba pod črto se označujeta s številko. Številčenje opomb je zaporedno od začetka do konca besedila.

Obstajata dve vrsti opomb, ki so praviloma pod črto, in sicer:
• Eksplikativne opombe. Te opombe so dopolnilne obrazložitve posameznih delov obrazložitev, določenih podatkov, informacij, stališč, dejstev ali spoznanj, ki so navedeni v tekstu.
• Primerjalne opombe. Napotujejo bralca na neko drugo bibliografsko enoto, ki obravnava enako ali podobno problematiko, ali na dele istega vira.

Opombe pod črto se pišejo na koncu strani, oddvojene s črto od glavnega teksta (črta je dolga do ene petine dolžine vrstice) in so označene z arabsko številko. Opomba pod črto je vedno na isti strani in je povezana z isto številko v tekstu. Številke opomb pod črto se praviloma pišejo kronološko po zaporednih številkah od začetka in do konca dela in brez oklepajev. Razmak med opombami je ena vrstica.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 01 Apr 2015 14:12    Naslov sporočila: MojSTUDIJ.com-Pomoč pri pisanju in oblikovanje diplome Odgovori s citatom

PRAVILA PISANJA CITATOV, REFERENC IN OPOMB:
• Najprej se navede avtor citata, nato sledi letnica dela, iz katerega je vzet citat,
in stran, na kateri je zapisan citat (T. Jerovšek, 2006, str. 37).
• Če sta avtorja dva, zapišemo oba (T. Jerovšek in J. Čebulj, 1995, str. 125). Če so avtorji trije, zapišemo vse tri (T. Jerovšek, J. Čebulj in P. Jambrek, 1995, str. 125).
• Pri besedilih z več kot tremi avtorji se navede naslov dela v celoti (Komentar ustave RS, 2011, str. 43).
• Pri sklicevanju na določeno idejo brez citiranja se vir označi na naslednji način (glej P. Jambrek, 2007, str. 123).
• Citiramo lahko tudi ugotovitev določenega avtorja (npr. T. Jerovšek), ki jo je v svojem delu povzel drugi avtor (npr. J. Čebulj). Gre za citiranje po sekundarnem viru (ne po originalu). Označi se tako, da najprej navedemo avtorja citata (original), nato se zapiše »V:« in navede priimek avtorja dela (T. Jerovšek V: J. Čebulj, 1998, str. 20).
• Pri splošnem sklicevanju na določenega avtorja oziroma delo se navedeta le priimek in letnica (P. Jambrek, 2005). Takšno sklicevanje naj bo prej izjema kot pravilo.
• Pri povzemanju besedila drugega avtorja se besedilo navede brez navedkov, zraven pa se zapiše, da gre za povzeto besedilo (po P. Jambrek, 1998, str. 62).
• Če je citiranih več del istega avtorja z enako letnico, se dela znotraj letnice razvrstijo na abecedni način tako, da se k letnici izdaje dela glede na vrstni red doda še mala tiskana črka (P. Jambrek, 1996a, str. 101).
• Če je v besedilu dela pri povzemanju citata že naveden avtor, se zapiše samo letnica in stran vira (npr. … podobno meni tudi P. Jambrek(2006, str. 307), ki pravi, da je ...).
• Pri navajanju zakonov, predpisov,… se navede kratica zakona (predpisa,…) in citirani člen (ZLS, 34. člen).
• Pri navajanju anonimnih virov (npr. Statistični letopis) se navede kratica ali oznaka vira, letnica in stran (SL, 1995, str. 57).
• Pri uporabi literature, ki je bila objavljena na internetu, veljajo enaka pravila navajanja kot za tiskane vire (avtor, leto, stran) povsod, kje je to mogoče. Iz zapisov na spletu dostikrat ni razviden avtor oz. naslov uporabljenega vira, zato namesto njega zapišemo
naslov spletnega integrirnega vira oz. nosilca (avtorskih, moralnih, materialnih) pravic.
V kolikor iz zapisa na spletu ni razvidna številka strani, jo izpustimo. Na koncu opombe dodamo v oklepaj (e-vir).
• Dokument v PDF-u na spletu pišemo v enaki obliki kot bi bil v tiskani obliki (B. Grum, 2010, str. 13). Če strani niso oštevilčene, jih preštejemo sami in postavimo v oglati oklepaj. Na koncu opombe dodamo v oklepaj (e-vir).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 02 Apr 2015 18:25    Naslov sporočila: MojSTUDIJ.com-Pomoč pri pisanju in oblikovanje diplome Odgovori s citatom

• Pri navedbi citata iz dela, ki je bilo objavljeno na internetu in je objavljen tudi v obliki knjige (oziroma kot del knjige, članek,…), navedemo tako, kot da bi uporabili delo v izvorni (knjižni) obliki.


3.3 NAVAJANJE LITERATURE IN VIROV

Pri navajanju literature (virov) velja, da moramo vključiti vsa dela, ki smo jih na kakršenkoli način uporabljali pri pisanju dela. To ne velja za literaturo, ki smo jo v delu zgolj omenili. Dela morajo biti razporejena v skupine. Seznam uporabljenih del znotraj posamezne skupine je oblikovan glede na abecedni vrstni red priimkov avtorjev in je oštevilčen z zaporedno številko. Če ima posamezno delo do tri avtorje so v seznamu literature navedeni vsi trije avtorji. Če ima delo več kot tri avtorje oz. spada med anonimne vire, se zapiše naslov dela v celoti. Poglavje oštevilčimo in poimenujemo: LITERATURA IN VIRI. Sledijo si naslednja podpoglavja:


SAMOSTOJNE PUBLIKACIJE
V to podpoglavje spadajo publikacije, katerih avtorji so znani ter anonimne publikacije.
• Če je avtor eden ali je avtorjev več, vendar ne več kot trije, zapišemo priimke in imena enega oz. vseh avtorjev, ki so med seboj ločeni z vejico (avtorska značnica).
PRIIMEK, ime, Naslov dela. Kraj : založba, leto izdaje.
Primer:
NOVAK, Marko, Uvod v pravo. V Novi Gorici : Evropska pravna fakulteta, 2010

• Če so avtorji več kot trije, naredimo zapis na naslov publikacije (stvarna značnica).
NASLOV dela: podnaslov / Ime in priimek prvega avtorja … [et al.]; ur. ime in priimek. Kraj : založba, leto izdaje.
Primer:
KOMENTAR Ustave Republike Slovenije : dopolnitev - A / Matej Avbelj ... [et al.] ; ur. Lovro Šturm. Kranj : Fakulteta za državne in evropske študije, 2011

• Pri anonimnih virih se navedba vira začne s kratico (označbo) vira in letnico izdaje (oboje v oklepaju). Temu brez vejic sledi naslov vira. Če anonimni vir nima kratice, začetni del v oklepaju izpustimo.
Primer:
(SL, 1995) Statistični letopis RS. Ljubljana: Statistični urad Republike Slovenije, 1995.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 03 Apr 2015 14:25    Naslov sporočila: MojSTUDIJ.com-Pomoč pri pisanju in oblikovanje diplome Odgovori s citatom

ČLANEK V REVIJI
Prednost imajo članki objavljeni v tiskani reviji. Če ima spletni članek objavo v tiskani verziji revije, potem ima le-ta prednost vpisa po spodnjih parametrih. Če je spletni članek objavljen izključno na spletu, potem ga ne vpisujemo v to podpoglavje. Izjema so znanstveni članki v slovenskem ali tujem jeziku objavljeni v e-znanstveni reviji. E-znanstveni članek vpišemo v skladu s spodnjimi parametri oz. podatki, ki jih imamo na razpolago. Dodamo URL naslov ter na koncu datum klika na povezavo.
PRIIMEK, ime, Naslov članka. V: Naslov revije. leto izdaje, letnik izhajanja, številka revije, strani od-do.

Primeri:
JAMBREK, Peter, Pravice do svobode izobraževanja, do svobode znanosti in umetnosti ter do avtonomije univerze. V: Dignitas. 2012, št. 55/56 , str. 3-11.
DJINOVIČ, Marko in GEISLER, Robert, Novi kodeks dobrih poslovnih običajev v prometu z nepremičninami. V: Pravna praksa. 2011, let. 30, št. 38, str. 2–8.
TRATAR, Boštjan, Bistvo prava je uresničevanje pravičnosti v družbi. V: Polet : magazin Dela in Slovenskih novic. Delo. 2010, letn. 9, št. 42, str. 12-15.

DALY, Mary, EU Social Policy after Lisbon. V: Journal of common maket studies (JCMS). 2006, vol. 44., n. 3., str. 461-481. URL: http://eucenter.wisc.edu/OMC/New%20OMC%20links/daly%20social%20policy%20after%20lisbon%20JCMS%202006.pdf. XX.XX.2013
*Primeri opomb znotraj naloge:
P. Jambrek, 2012, str. 9
po M. Djinovič in R. Geisler, 2011, str. 4-5
glej M. Daly, 2006, str. 472 (e-vir)


PRISPEVEK OZ. POGLAVJE V KNJIGI, ZBORNIKU
Če gre za prispevek v knjigi oziroma zborniku z več avtorji, se najprej navede priimek in ime avtorja prispevka (poglavja) in naslov prispevka. Nato se zapiše »V:«, naslov knjige, zbornika, poševna črta, nato okrajšavo ur. (»urednik«) oz. ed. (»editor«). Sledi kraj, založba, leto izdaje publikacije. Ter strani od-do (navesti dolžino prispevka, poglavja).

PRIIMEK, Ime. Naslov prispevka. V: Naslov publikacije / ur. ime in priimek urednika. Kraj: založba, leto izdaje. Str. od-do.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 04 Apr 2015 19:53    Naslov sporočila: Pomoč pri pisanju diplome,diplomske naloge,magistrske naloge Odgovori s citatom

Primera:
JAMBREK, Peter, Usoda demokratičnih dejanj v diktaturi. V: Challenges of contemporary international law and international relations / ur. Miha Pogačnik. Nova Gorica : Evropska pravna fakulteta, 2011. Str. 39-60.

BEMBIČ, Lucijan, Vloga slovenskih organov v zvezi s postopki pred Sodiščem ES v Luksemburgu. V: Dnevi slovenskih pravnikov 2006 od 12. do 14. oktobra, Portorož. Ljubljana : Gospodarski vestnik, 2006. Str. 1092–1100.
*Primeri opomb znotraj naloge:
P. Jambrek, 2011, str. 49
glej L. Bembič, 2006, str. 1095-1097


PRAVNI VIRI
(kratica zakona v oklepaju) Naslov zakona. Objava, popravki.
Različni primeri:
- (KZ-1) KAZENSKI zakonik. Uradni list RS, št. 95/2004s kasnejšimi sprem. in dopol.
- (OZ) OBLIGACIJSKI zakonik. Uradni list RS, št. 83/2001, s kasnejšimi sprem. in dopol.
-ODLOK o oglaševanju. Uradni list RS, št.10/2011.
-KONVENCIJA Združenih Narodov o Pomorskem Mednarodnem Pravu (UNCLOS), z Aneksi I-VI (MKZNPMP), Montego Bay, Jamaica, 1982. UL SFRJ - Mednarodne Pogodbe
-KONVENCIJA v Montreuxu iz Leta 1936 URL: http://cil.nus.edu.sg/1936/1936-convention-regarding-the-regime-of-the-straits/ XX.XX.2013 (datum klika na link)
- (ZDZdr) ZAKON o duševnem zdravju. Uradni list RS, št. 77/2008.
- (ZIKS-1) ZAKON o izvrševanju kazenskih sankcij. Uradni list RS, št. 22/2000, s kasnejšimi sprem. in dopol.
-UREDBA Komisije (ES) št. 1737/2005 z dne 21. oktobra 2005 o spremembi Uredbe (ES) št. 1726/1999 glede opredelitve in posredovanja podatkov o stroških dela. UL L 279/11, 22.10.2005.
-DIREKTIVA Sveta 75/117/EGS z dne 10. februarja 1975 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi z uporabo načela enakega plačila za moške in ženske. UL L 45, str. 19-20.

SODNA PRAKSA
Primer vpisa:
Odločba oz. sklep oz. sodba in vrsta sodišča, opravilna št. in ime zadeve (če obstaja), datum dokumenta. Uradni list RS, št. _/leto….
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 05 Apr 2015 13:35    Naslov sporočila: MojSTUDIJ.com-Pomoč pri pisanju in oblikovanje diplome Odgovori s citatom

Odločba oz. sklep oz. sodba in vrsta sodišča, opravilna št. in ime zadeve (če obstaja), datum dokumenta. URL: ….. xx.xx.2013 (datum klika na povezavo)
Če je iz opravilne številke razvidno leto dokumenta, potem navajanje datuma dokumenta lahko izpustimo. Če se leto opravilne številke in izdaje dokumenta razlikujeta, zapišemo oba. Vrste sodišč ne pišemo s kraticami, ampak jih pri navajanju literature navajamo v celoti. Primere sodne prakse navajamo zgolj tiste, ki smo jih v nalogi dejansko uporabili.

Primeri različnih načinov vpisov glede na primarni vir:
1. SODBA Sodišča, opr. št. C-39/72-Komisija proti Italiji, 7.2.1973. URL: http://curia.europa.eu/juris/liste.jsf?language=sl&jur=C,T,F&num=c-39/72&td=ALL xx.xx.2013
2. SODBA Sodišča, opr. št. C-31/78-Bussone. URL: http://curia.europa.eu/juris/liste.jsf?language=sl&jur=C,T,F&num=c-31/78&td=ALL xx.xx.2013
3. SKLEP Višjega sodišča v Kopru, opr. št. Cp 508/2011. URL:
http://www.sodisce.si/znanje/sodna_praksa/visja_sodisca/2012032113042219/ xx.xx.2013
4. SODBA Upravnega sodišča RS, opr. št. I-U-1778/2011. URL:
http://www.sodisce.si/usrs/odlocitve/2012032113043494/ xx.xx.2013
5. SKLEP Ustavnega sodišča RS, opr. št. U-I-236/08 na dan 4.8.2010. URL:
http://odlocitve.usrs.si/usrs/usodl.nsf/bcaf0777a0b458cac12579c30036ecff/9538932d978faed2c125770a004663f1?OpenDocument xx.xx.2013
6. SKLEP Vrhovnega sodišča RS, opr. št. I-Up-457/2007. URL: http://www.sodisce.si/vsrs/odlocitve/21337/ xx.xx.2013
7.ODLOČBA Višjega sodišča v Ljubljani, opr. št. U-I-94/07, 14.2.2007. Uradni list RS, št. 45/2007, 21/2008.
8. ODLOČBA Višjega sodišča v Kopru, opr. št. U-I-130/11, 6.7.2011, 16.2.2012. Uradni list RS, št. 60/2011, 16/2012.
9. ODLOČBA Višjega sodišča v Ljubljani, opr. št. U-I-372/06, 13.11.2008. Uradni list RS, št. 111/2008, Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 27/2008.
*Primeri opomb znotraj naloge:
Sodba sodišča, opr.št. C-31/78-Bussone
Sklep VSK, opr. št. Cp 508/2011
Sklep USRS, opr. št. U-I-236/08, 4.8.2010
Odločba VSK, opr. št. U-I-372/06, 13.11.2008
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ninanana123



Pridružen/-a: 25.07. 2012, 09:02
Prispevkov: 999

PrispevekObjavljeno: 07 Apr 2015 20:49    Naslov sporočila: Tehnična navodila za pisanje magistrske naloge Ekonomska fak Odgovori s citatom

SPLETNI VIRI
Dela, ki so objavljena samo na internetu navajamo tako, da namesto založbe, kraja izdaje, letnice in strani navedemo ustrezni popolni naslov dokumenta - URL (Uniform Resource Locator). To pomeni, da najprej zapišemo avtorja (če je znan), naslov uporabljenega vira ter datum objave besedila (če je znan). Števila strani pri navajanju del z interneta ne navajamo, z izjemo če je dokument v PDF obliki. Na koncu URL naslova dokumenta navedemo datum, ko smo dokument našli in nanj kliknili.
PRIIMEK, ime, Naslov. Datum objave na spletu (če je znan). URL: ___, xx.xx.2013 (datum klika na povezavo)

Primeri:
NOVAK, Jure, Klasifikacija slovenskega zračnega prostora; 21. 3. 2010. URL: »http://sierra5.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1155« xx.xx.2013.
LAIN, Corinne, Upside-down judicial review; 12.1.2012. URL: »http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1984060« xx.xx.2013
*Primera opombe znotraj naloge: J. Novak, 2010 (e-vir); C. Lain, 2012 (e-vir)
RAZVOJ podeželja. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije. URL: http://www.kgzs.si/gv/razvoj-podezelja.aspx. Xx.xx.2013
*Primer opombe znotraj naloge: Razvoj podeželja, 2013 (e-vir)
V kolikor avtor dela oziroma lastnik moralne avtorske pravice ni znan se na mestu avtorja
zapiše naslov uporabljenega vira in lastnika materialne avtorske pravice (podjetje, zavod,…).
Primer:
ESTABLISHING professional and impartial administration. OECD. 25.11.1999
URL: http://www.oecd.org/puma/sigmweb /acts/act4.htm. xx.xx.2013
*Primer opombe znotraj naloge: Establishing professional and impartial administration, 1999 (e-vir)


3.4 SEZNAM GRAFIKONOV

Seznam grafikonov (slik, tabel) je oblikovan tako, da so grafikoni navedeni po zaporednem seznamu, glede na vrstni red pojavljanja v besedilu. Za vsak posamezen grafikon se navede številčna oznaka grafikona, naslov grafikona in številka strani na kateri je naveden grafikon (seznam je izoblikovan po principu kazala).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Izdelava diplomske naloge,izdelava magistrske naloge,pisanje Seznam forumov -> Izdelava magistrske naloge Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 1 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.